“Uzkimyoimpeks”da manfaatlar to‘qnashuvi va etika masalalari yuzasidan axborot uchrashuvi o‘tkazildi
2024-yil 5-iyunda qabul qilingan 931-sonli “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni talablarini amalga oshirish doirasida “Uzkimyoimpeks” MCHJda komplayens-nazorat xizmati tomonidan barcha xodimlar ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi — xodimlarni manfaatlar to‘qnashuvi, etika me’yorlariga rioya qilish hamda korrupsiyaga qarshi qonunchilik sohasidagi dolzarb masalalar haqida xabardorligini oshirishdan iborat bo‘ldi.
Kun tartibida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
1. Xodimlarning boshqa tashkilotlardagi faoliyati va bunda manfaatlar kesishuvi yuz berishi mumkin bo‘lgan holatlar.
2.Xodimlar va ularning yaqin qarindoshlari “O‘zkimyosanoat” AJ tizimidagi korxonalarda mehnat faoliyati olib borishining ehtimoliy ta’siri.
Tadbir davomida amaldagi qonunchilik normalariga izohlar berildi va ichki korporativ qoidalarga rioya etish bo‘yicha tavsiyalar taqdim etildi. Kompaniya ushbu yo‘nalishda xodimlar xabardorligini oshirish va shaffoflikni ta’minlash ishlarini tizimli ravishda davom ettiradi.

В «Uzkimyoimpeks» проведена информационная встреча по вопросам конфликта интересов и этики
Во исполнение требований Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» от 5 июня 2024 года №931 в ООО «Uzkimyoimpeks» Службой комплаенс-контроля проведено информационно-разъяснительное совещание с участием всего штата сотрудников.
Основной целью встречи стало повышение осведомлённости коллектива о ключевых положениях законодательства в области предотвращения конфликта интересов, соблюдения этических норм и антикоррупционного регулирования.
В рамках повестки дня были рассмотрены следующие темы:
- Вопросы, связанные с участием сотрудников в деятельности сторонних организаций и возможные риски, связанные с пересечением интересов.
- Взаимосвязь трудовой деятельности работников и их близких родственников, занятых на производственных предприятиях, входящих в структуру АО «Узкимёсаноат».
В ходе совещания сотрудники получили разъяснения по применению норм действующего законодательства, а также рекомендации по соблюдению внутренней этики и предотвращению потенциальных ситуаций конфликта интересов.
Компания продолжит системную работу по укреплению корпоративной культуры и повышению правовой грамотности сотрудников в вопросах добросовестного поведения, прозрачности и комплаенса.